четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 92
home Македонија

Даниловски: Поради тоа што не ги затворивме веднаш целосно границите се создадоа жаришта како во Дебар

Даниловски: Поради тоа што не ги затворивме веднаш целосно границите се создадоа жаришта како во Дебар

Во емисијата „Отворено студио“ на Телевизија 24 гостин беше проф. д-р Драган Даниловски, епидемиолог кој што посочи декапоради тоа што веднаш не се затворија границите на државата се создадоа жаришта како што беше во Дебар.

-Преземавме и ние рестриктивни мерки, затворивме граници ама не ги затворивме веднаш наполно. Наводно не сме смееле по Устав, наши граѓани, наши државјани да спречиме да влезат во сопствената татковина. Ок, тоа на некој начин јас би рекол од епидемиолошка гледна точка, некој ќе рече несоодветно се изразувам , но исклучиво од епидемиолошка гледна точка, не од аспект на почитувањето на човековите права, уставни слободи итн. Тоа од епидемиолошка гледна точка ни се одрази како што ни се одрази, појасни Даниловски.

Даниловски додаде дека поради тоа се создадоа жаришта во Дебар, па потоа тоа ескалираше и на други места.

ЕУРО 2020

Македонија