недела, 22. мај 2022. Вести денес: 0
home Македонија

Асанж ќе може да се жали до британскиот Врховен суд за одлуката за екстрадиција

Асанж ќе може да се жали до британскиот Врховен суд за одлуката за екстрадиција

Денеска британскиот врховен суд му даде дозвола на основачот на Викиликс Џулијан Асанж да поднесе жалба против одлуката за негова екстрадиција во САД. Неговиот правен тим поднел барање до судот да му дозволи да се жали на одлуката за екстрадиција за правните точки од општо јавно значење.

Во декември Врховниот суд на Обединетото Кралство пресуди во корист на дозволување негова екстрадиција во САД, каде што се соочува со обвиненија за шпионажа поради објавување документи за војните во Авганистан и Ирак во 2010 година.

Осудата може да носи затворска казна од 175 години.

Асанж помина седум години живеејќи во амбасадата на Еквадор во Лондон, пред новата влада во Кито да му го укине азилот. Полициската заштита и надзорот на амбасадата го чинеа британскиот даночен обврзник милиони фунти. Во април 2019 година тој беше приведен пред амбасадата од британската полиција и оттогаш е чуван во затворот со максимална безбедност Белмарш.

Свршеницата на Асанж, Стела Морис, тврди дека неговото здравје значително се влошило, а неодамна откри дека во октомври доживеал мозочен удар.

Коронавирус