понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 67
home Македонија

Антикорупциска го следи случајот со бонусите на обвинителите од СЈО

Антикорупциска го следи случајот со бонусите на обвинителите од СЈО

Дополнителните приходи на обвинителите од работењето во СЈО ќе се најдат под лупа на Државната комисија за спречување на корупцијата. Од таму велат дека ги следат информациите со исплатата на бонусите кои ги добивале обвинителите, но велат дека засега нема да се оформи предмет.

-Членовите на антикорупциската комисија првин на колегиум ќе го анализираат случајот. Со оглед дека и други институции најавиа истрага за сумите кои СЈО ги исплаќало на обвинителите, ќе почекаме да ги видиме резултатите од тие истраги па дури потоа ќе одлучиме дали комисијата ќе отвори предмет. И во тој случај, ние ќе бараме информации од институциите кои се надлежни за финансиското работење, како што се Управата за финансова полиција и Државниот завод за ревизија, велат од антикорупциска.

Државниот обвинител Љубомир Јовески најави дека ќе се истражува дали додатоците на плата во СЈО биле исплаќани законски.

Најнови вести

Коронавирус