четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Македонија

Американец доби кривична пријава во Македонија: Њујоркчанец изнајмил Mерцедес во Скопје и не го вратил

Американец доби кривична пријава во Македонија: Њујоркчанец изнајмил Mерцедес во Скопје и не го вратил

Секторот за внатрешни работи во Скопје поднесе кривична пријава против 42-годишен њујоркчанец со иницијали А.К. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“.

Пријавениот на 21.11.2017 година во 10.30 од  приватно рент-а-кар претпријатие од Скопје изнајмил возило „Мерцедес Е 220“ за период од 21.11.2017 година до 10.00 часот на 24.11.2017 година, при што како гаранција во договорот навел кредитна картичка American Expres со важност до 07.2021 година.

До 24.12.2017 година, А.К. не го вратил возилото со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 3.100.000 денари.

Коронавирус