недела, 19. септември 2021. Вести денес: 83
home Македонија

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Титулата за Али Ахмети е политизација на Универзитетот во Тетово

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Титулата за Али Ахмети е политизација на Универзитетот во Тетово

Младинските организации на партиите Алијанса за Албанците и Алтернатива организираа прес-конференција пред Универзитетот во Тетово и посочија на политизацијата на одлуката да му се додели титула Доктор хонорис кауза на Али Ахмети. Тие поставија иронична изложба на наводни трудови кои според нив се дело на Ахмети.

-На изложбата што ја гледате зад мене, ние откривме само некои од академските списи што оваа личност ќе им ги остави на идните генерации, меѓу кои се: „Стратегија за преместување на младите во егзил без насилство и репресија“, како и најдобрата книга продавач „Достигнувајќи 700 илјади мајки за 1 секунда”. Покрај овие добро познати списи, решивме да откриеме и некои експерименти кои како се резултат го има тоа што десетици Албанци кои денес се испраќаат во затворите во државата , рече меѓу другото Омер Ајдини, претседател на Младинскиот форум на Алијансата за Албанците.

Адем Јашари од „Алтернатива“ рече дека Универзитетот во Тетово не е на Али Ахмети и неговите сопартијци и дека кога ќе бидат на власт ќе му го вратат достоинството.

-Универзитетот во Тетово, кој се издигна над крвта и потта на Албанците не само во нашата земја, за жал денес падна под немилосрдните канџи на политизацијата и партизацијата што ја спроведува ДУИ .Така се вознемируваат коските на Абдилселам Емин, но и Фадил Сулејмани, како луѓе кои жртвуваа сè за формирање на овој Универзитет. Затоа, дури и денес се прашуваме што би рекол Фадил Сулејмани да беше жив за ова газење на Универзитетот за кој толку многу жртвуваше, рече Адем Јашари од „Алтернатива“. (МИА)

Коронавирус