петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 41
Во живо

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против мафијата, за правда и слобода

home Македонија

Алармантно на Апенинскиот полуостров: Италија ја надмина Кина според бројот на смртни случаи од Ковид-19

Алармантно на Апенинскиот полуостров: Италија ја надмина Кина според бројот на смртни случаи од Ковид-19
Undertakers wearing a face mask and overalls unload a coffin out of a hearse on March 16, 2020 at the Monumental cemetery of Bergamo, Lombardy, as burials of people who died of the new coronavirus are being conducted at the rythm of one every half hour. (Photo by Piero Cruciatti / AFP)

Со вчерашните нови 427 смртни случаи, Италија, со сега вкупно 3.405 починати, ја надмина Кина на црниот список на починати од коронавирусот. Вчера во Италија имало 5.322 новозаразени.

Италија, со популација од околу 60 милиони, забележа најмалку 3.405 смртни случаи од корона вирус, што е за околу 150 повеќе отколку во Кина, земја со 20 пати поголема популација.

Италија ја достигна поголемата бројка, на истиот ден кога Вухан, кинескиот град каде најпрво се јави корона вирусот пред три месеци, не забележа ни еден нов случај на зараза од корона вирусот. Ова покажа дека драконските мерки за изолација, во комунистичката земја се покажаа поефикасни во справување со вирусот.

До синоќа до 20 часот вкупно во светот се регистрирани 239.837 заразени со Ковид-19, од кои починати се 9.953, а 86.681 се излекувани досега.

Коронавирус