среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Живот и стил

Зошто МОРА да ги измиете забите пред спиење?

Зошто МОРА да ги измиете забите пред спиење?

– Иако многумина се водат од тоа дека не треба да ги мијат бидејќи одат во кревет, всушност почесто добиваат кариес и болести на непцата од оние кои ги мијат забите пред спиење – објаснуваат експертите.

Стоматолозите тврдат дека забите треба да се мијат наутро пред појадок, а не после него.

– Ако, на пример, пиете овошен сок за појадок или јадете некое овошје, можно е киселината да ви ги гризе забите, што само ќе ја влоши ситуацијата ако веднаш ги измиете – објаснуваат тие.

loading...