четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 200
home Живот и стил

Знаете дека се здрави, но не колку – Урмата помага при овие проблеми

Знаете дека се здрави, но не колку – Урмата помага при овие проблеми

Многумина знаат дека урмите се здрави, но не и колку навистина се благордни за нашиот организам.

Ова овошје е богато со природен шеќер кој е одлична замена за обичниот.

Урмите го намалуваат чувството на глад, тие се вистинска природна мултивитаминска таблета поради што се препорачуваат и за возарасните и за децата. Помагаат при анемија, висок крвен притисок, холестерол, дури и во борбата против ракот.

Урмите ги нарекуваат и витамини за очи, па се препорачува доколку имате проблем со видот често да ги јадете.

Тие се богати и со калиум кој е одличен против дијарејата. Нивно редовно конзумирање ќе помогне цревната флора побрзо да се обнови, а го стимулира и процесот на создавање на добри бактерии во цревата. Изобилуваат со природни влакна кои благотворно делуваат на работата на цревата.

Доколку имате проблем со мрзливи црева добро е навечер во вода да ставите неколку урми. Преку ноќта тие ќе пуштат сок кој делува како одличен лаксатив.

Коронавирус