понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 51
home Живот и стил

Златен ретривер: Дознајте зошто оваа раса на куче е најомилена и најпопуларна меѓу луѓето

Златен ретривер: Дознајте зошто оваа раса на куче е најомилена и најпопуларна меѓу луѓето

Златниот ретривер е една од најубавите раси на кучиња, која го радува секој од нас на прв поглед.

Тие се исклучително верни, скроти и одлични со мали деца кои едноставно ги обожаваат. Ова e и леснотијата на одржување, им овозможуваат секогаш да бидат на самиот врв на најбараните миленичиња. Но запомнете, ретриверот не е само домашно милениче, тој станува член на семејството.

Историја и потекло на расата
Лорд Твидмат е одговорен за создавањето на една од најубавите раси во светот. Во средината на 19 век во Шкотска, тој поврзал жолт кадрав ретривер со воден спаниел и како резултат добил четири прекрасни кутриња кои ги претставуваат првите потомци на златните ретривери. Во 1912 година, расата е призната како златна ретривер во Европа, додека во САД тоа беше направено само 15 години подоцна. Отпрвин, ретриверите се одгледуваа поради нивните лов способности, а дури подоцна почнаа да се одгледуваат како домашни миленици. Иако се покажаа добри во ловот, нивниот прекрасен и нежен изглед преовладуваше што денес се користат главно како домашно милениче.

Основни карактеристики: висина, тежина, димензии, животен век
Златниот ретривер припаѓа на семејството ретривери и потекнува од Велика Британија, поточно од Шкотска. Познато е и како злато, а просечниот животен век на расата е од 10 до 13 години. Мажјаците имаат просечна висина од 56 до 61 см, додека женките се високи од 51 до 56 см. Тежината на мажите се движи од 29 до 34 кг, додека жените се во просек од 5 до 10% полесни од мажите.

Физички карактеристики на расата
Оваа раса има силен и пропорционален изглед. Ова е големо куче кое има сигурно, хармонично и правилно држење на телото. Неговиот израз издава благ и топол изглед. Нивната глава е со средна големина со малку поширок череп. Муцката е многу силна, како и целата вилица. Неговите уши се во форма на триаголник и паѓаат рамномерно по главата.
Опашката е долга и малку свиткана, а нозете екстремно мускулести. Косата е или малку брановидна или исправена. Ретриверите можат да се појават во сите жолти нијанси.

Карактер и одлика на златниот ретривер
Ова е многу послушно и интелигентно куче. Тој има вродена способност да биде активен и секогаш ќе биде во движење. Тој е многу разигран и секогаш весел. Важно е да се истакне и друга карактеристика, а тоа е неговото трпеливост. Тие ќе можат да препознаат кога сопственикот е во толпа и да го чекаат без да му пречат.

Природата и темпераментот на расата
Ретриверите имаат исклучително блага природа и воопшто не се агресивни. Одлични се со мали деца кои ги обожаваат, но бидете внимателни ако го оставите ретриверот сам со децата. Нема да бидат агресивни кон нив, но често знаат да играат и ненамерно урнуваат мало дете. Странците ги прифаќаат со резерва и генерално добро се согласуваат други животни.

Многу лесен тренинг
Бидејќи овие се крајно послушни и паметни кучиња, нивното тренирање е лесно и ќе бара ваша минимална посветеност. Тие сакаат да учат и често самите ќе научат нови трикови. Тие се енергични и ако сакате можете многу добро да ги обучите да ве слушаат целосно. Затоа тие многу често се обучуваат како кучиња водичи за слепите лица луѓе, кучиња трагачи, кучиња кои им помагаат на старите луѓе и слично.

Дали ретриверите се лесни за одржување или бараат нивно целосно внимание?
Една од причините за високата распространетост на златните ретривери е тоа што тие се лесни за одржување. Ако обожавате кучиња, чувањето на оваа раса ќе биде лесно за вас. Прво им треба постојан контакт со луѓето и сопственикот. Дневните потреби за жични активности може да се задоволат со кратка прошетка на поводник. Тие исто така сакаат да играат, наместо да пешачат, можете да ги оставите да се истрчаат низ дворот, ако го имате. Бидејќи се препорачува да го чувате во стан, треба да се грижите за неговата хигиена. Поради чувствителноста на кожата, не се препорачува премногу често капење. Доволно е да се искапат на секои четири месеци.

Правилно одржување на влакната
Ретриверите до една година имаат меко влакно кое се менува секој ден. После една година, нивното влакно е целосно формирана. Потребно е да се четка влакното двапати неделно, а почесто во пролет кога ќе се појави митарење. Најдобро би било да го чешлате кучето во овој период секој ден. Исто така, би било добро да користите две четки, една што отстранува грубо влакно и една мека што му дава сјај на влакното. Мора од време на време да им го скратите влакното.

Кучиња за двор или куќа?
Многу е важно да се знае дека златните ретривери се крајно приврзани за семејството на сопственикот. Тие стануваат член на вашето семејство и ќе сакаат да поминуваат време со сите во домаќинството. Не се препорачува да ги чувате во дворот. Најдобро е овие кучиња да живеат со сопственикот во куќа или стан. Куче кое нема доволно контакт со сопственикот и живее
сам во дворот станува незгоден и деструктивен.

Здравје на расата и болести кои можат да влијаат врз нив
За жал, Златниот ретривер припаѓа на расите на кучиња кои се малку попроблематични по здравјето. Ако го поседувате ова куче, треба да се грижите за неговото здравје. Препорачливо е да го носите кај ветеринар најмалку еднаш годишно за да ги тестира колковите, очите, лактите, срцето и крвта. Тие се многу подложни на кожата и автоимуни заболувања. Чести болести кои можат да влијаат на расата се коронарна артериска болест, дисплазија на лактот, катаракта и ентропија. Малку поретко страдаат од трихијаза, дерматитис на родителите, опсесивно-компулсивно нарушување, алергии, болести на брендот фонл и кардиомиопатија. Забележано е дека оваа раса исто така може да предизвика епилепсија и централна прогресивна атрофија на изнајмување.

Исхрана
Треба да водите голема грижа за исхраната на вашиот златен ретривер. Тоа се кучиња кои секогаш се гладни и постојано ќе ви бараат храна. Покрај тоа, тие ќе јадат сè што им е на патот. Бидејќи се склони кон проблеми со срцето, кои, меѓу другото, произлегуваат од адитивот што се наоѓа во готовата индустриска храна, препорачливо е сами да подготвувате храна за вашето домашно милениче. Многу е важно да се елиминираат гравот, цвеклото, зелката, кромидот, доматите, грозјето и краставиците од неговата диета. Препорачливо е да му дадете два оброка на ден, еден наутро и еден навечер. Може да го нахраните со риба, пилешко, говедско, коски, ориз, тестенини и гриз од пченка. Покрај тоа, тие сакаат млеко, јајца, бисквити, сирење и ориз. И за крај, и најважно, здравјето на вашиот ретривер зависи од квалитетот на храната што ќе му ја дадете, како и од количината.

Коронавирус