недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Живот и стил

Запознајте го највлакнестиот човек: Ретко генетско пореметување му донесе светска слава (ФОТО+ВИДЕО)

Лари во текот на детството пател многу поради исмејување од врсниците, но откако настапил во неколку холивудски филмови, научил да ја прифаќа својата различност.
Запознајте го највлакнестиот човек: Ретко генетско пореметување му донесе светска слава (ФОТО+ВИДЕО)

Лари Гомез од Калифорнија е највлакнестиот човек на светот.

Дури 98% од неговото тело, вклучувајќи го и лицето му се прекриени со густи влакна. Тоа е последица од хипертрихоза, ретко генетско пореметување кое го имаат помалку од 100 луѓе низ цел свет.

Лари во текот на детството пател многу поради исмејување од врсниците, но откако настапил во неколку холивудски филмови, научил да ја прифаќа својата различност.

Неговата новостекната самодоверба му помогнала да ја пронајде и љубовта, па така се оженил со Алисија Мартинез која ја запознал уште во 2011 година.

-Тоа што сум највлакнест човек ме прави посебен, вели тој.

Во 2011-та година настапувал за филмот „Вода за слонови“ со Рис Витерспун и Роберт Патинсон.

Коронавирус