недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 36
home Живот и стил

Запалете ловоров лист во домот, ќе ви помогне за многу болести

Запалете ловоров лист во домот, ќе ви помогне за многу болести

Никогаш не ја потценувајте ја моќта на различните ароми на нашиот организам. Дали сте знаеле дека необичниот мирис на ловоровиот лист има неверојато влијае дејството на сите нас? Иако често се користи во кујната, тој се употребува и за многу други корисни намени.

Уште Грците во древното време ги препознале лековите својства на ловоровиот лист и го користеле во медицината.

Ловорот се одликува со силни антиинфломаторни и смирувачки својства. тоа овозможува, помеѓу останатото, борба против епилепсија, но и ослободување на дишните патишта.

Ако имате висок крвен притисок, несоница или сте под стрес, ловоровиот лист може да помогне. Исто така, се препорачува на сите оние кои сакаат да го контролираат холестеролот.

За да ги искористиле неговите предности можете да го конзумирате во јадењата и да го ставите во водата или внимателно да го запалите во една шерпа.

По неколку минути, димот постепено се шири низ просторијата, а вие веднаш ќе почуствате дека сте опуштени.