вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 173
home Живот и стил

За подобар однос и поголема страст: Причина зошто почесто треба да се однесувате кон партнерот како кон странец

За подобар однос и поголема страст: Причина зошто почесто треба да се однесувате кон партнерот како кон странец

Некои експерти за врски советуваат да гледате на вашиот партнер како странец со кого би сакале да имате афера. Тогаш би се труделе околу таа личност, не само во однесувањето, туку и во физичкиот изглед

Меѓусебното познавање во врската е многу важно, нема дилема во тоа. Добро е да ја познавате личноста толку добро што можете да бидете свои со неа и да се чувствувате доволно слободни за да ги покажете вашите добри, лоши и грди навики. Но, по години и години заеднички живот, паровите можат да го изгубат од предвид она што го имале на почетокот, таа едноставна финост, ентузијазам, благодарност. Разговорот веќе не е толку убав, почести се критиките, жалење за партнерот …

– Тоа им се случува на многу парови, но важно е да се избегнат овие тенденции што е можно повеќе, да им се направат мали удари на радарот наместо цели острови. За да се држите под контрола, постои интересна вежба за размислување што понекогаш терапевтите ја предлагаат: Однесувајте се кон вашиот партнер на ист начин како што би се однесувале кон странец, вели Меган Харисон, лиценцирана терапевтка за брак и семејство и основач на порталот Couples Candy.

– Концептот за третирање на сопруникот како странец изгледа малку бизарен, но кога ќе копате малку подлабоко, тоа има совршена смисла – додаде таа и објасни:

– Еве зошто: Кога разговараме со странци, се обидуваме да се самоконтролираме и да ја задржиме самоконтролата. Тогаш сме пољубезни и пољубопитни. Ние не ги покажуваме нашите фрустрации толку често. Повремено запрашајте се: „Што би сторил ако разговарам со странец сега?“. Кога сте со сопруга или сопруг, тоа е лесен начин да се контролирате. Затоа што ако сте искрени со самите себе, веројатно ќе си одговорите на себеси: „Не, не би се однесувал како шупак“, објасни таа.

Паровите кои се заедно веќе некое време можеби не помислуваат, да речеме, да му заблагодарат на партнерот што го извади ѓубрето или ја задржа вратата. Но, за такви работи ќе му кажете на некој странец: „Благодарам“.

– Исто така, се протега на начинот на кој реагирате едни на други во стресни ситуации. Ако сте лути на сопругата, можеби нема да размислите двапати за да ја изгубите контролата. Но, ако некој странец ве налути, веројатно ќе застанете и ќе се обидете да најдете порационално решение – вели терапевтот.

– Повеќето луѓе би биле огорчени од помислата да претераат со своето однесување во близина на странец. Луѓето генерално се многу iteубезни со оние што не знаат да создадат позитивни први впечатоци. Важно е да покажете благодарност во врската, да кажете „благодарам“ и да паузирате пред да реагирате премногу на ситница – додаде таа.

– Почитувањето и пристојноста ќе го охрабрат вашиот сопружник да се однесува кон вас на ист начин. Ова ќе ви помогне вие ​​и вашиот партнер да се чувствувате повеќе ценети и сакани и ќе ви овозможи да бидете по љубезни и посочувствителни, вели терапевтот Харисон, истакнувајќи дека можеби ќе се чувствувате малку непријатно на почетокот на вежбата, но со текот на времето ќе го сторите тоа без размислување .

Многу сопружници, вели, не забележуваат колку го смениле однесувањето кон партнерот со текот на времето.

– Ова е едноставно затоа што со текот на времето, во навиките се формираат нови навики, без ние дури да бидеме свесни за тоа. Многу парови се многу шокирани кога дознале како се променило нивното однесување едни кон други со текот на времето. Но, разбирањето на проблемот е првиот чекор кон успехот, бидејќи тоа создава трансформативно поместување во перспективата што потоа им овозможува на партнерите да градат нови, позитивни навики, објасни таа.

– Однесувањето кон сопружникот како странец ја намалува склоноста да земате сѐ здраво за готово – заклучила таа.

Исто така, некои експерти за врски советуваат да гледате на вашиот партнер како странец со кој би сакале да имате афера – и тоа помага. Би се потрудиле околу таквата личност, не само во однесувањето, туку и во физичкиот изглед, бидејќи – би сакале да оставите најдобар можен впечаток.

Коронавирус