четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 125
home Живот и стил

Во процесот на слабеење, ова масло ќе ви биде од голема помош

Во процесот на слабеење, ова масло ќе ви биде од голема помош

Покрај редовниот тренинг, исхраната исто така има клучна улога во процесот на слабеење.

Малите промени во исхраната може да ви помогнат да ги согорите масните наслаги и да го забрзате процесот на слабеење.

Кокосовото масло е одличен додаток на исхраната кога се обидувате да го изгубите вишокот килограми. Ова масло е одлично за вашата кожа, го намалува нивото на шеќер во крвта и е одлично за вашето здравје.

Кокосовото масло е богато со витамин Е, антиоксиданти и полифеноли, а помага и во регулирање на хормоните кои го спречуваат дебелеењето.

Кокосовото масло го забрзува метаболизмот и ја зголемува енергијата. Тоа е главна состојка во исхраната на спортистите.

Иако е добро за здравјето, тоа не значи дека треба да го внесувате во неограничена количина. Содржи околу 11 проценти заситени масти, а на дневно ниво е доволно да консумирате 2 супени лажици, односно 30 мл кокосово масло.

Коронавирус