вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 36
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Живот и стил

Во овој супермаркет храната е бесплатна: Плати онолку колку што мислиш дека треба (ВИДЕО)

Во овој супермаркет храната е бесплатна: Плати онолку колку што мислиш дека треба (ВИДЕО)

Во Мелбурн е отворен супермаркет каде може да набавите храна која инаку би се фрлила. Сите намирници се бесплатни и ги донираат оние кои не сакаат да ја фрлаат храната, а на страна пишува „Плати онолку колку што мислиш дека треба“.

Овој бесплатен супермаркет е отворен како еден од можните решенија за да се реши проблемот со фрлање на храната во Австралија.

Соптвениците се надеваат дека нивната идеја ќе послужи како пример и за другите држави во светот.