четврток, 12. декември 2019. Вести денес: 94
home Живот и стил

Во кујната е и проблемот, но и решението: Како засекогаш да се ослободите од мравки?

Во кујната е и проблемот, но и решението: Како засекогаш да се ослободите од мравки?

Со убавото време доаѓаат и недвосмислени проблеми. Како да се разладите, а да не ве напаѓаат бубачки, инсекти, мравки?

Ако вашиот дом стане мета на мравките треба да знаете како да се ослободите. Штом нема храна, ги нема и нив.

Некои намирници во кујната можат да бидат одличен сојузник во борбата со мравките.

Сол

Ако на патот на мравките истурите сол, тие многу брзо ќе се најадат сол која е фатална за нивниот дигестивен систем.

Сода и шеќер

Помешајте сода бикарбона и шеќер во прав во еднаков сразмер и истурете го на местото на кое мравките се собираат.

Лимун

Бидејќи мравките не ја поднесуваат лимунската киселина, сок од лимун испрскајте на местата каде што ги има најмногу.