среда, 15. јули 2020. Вести денес: 130
ИЗБОРИ 2020

Излезност до 11 часот: 11,90%, гласале 215,931 граѓани

home Живот и стил

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.

Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно е извор на среќа.

Ви го претставуваме значењето на боите на Велигденските јајца, кои во деновите што следуваат ќе бидат најдраг гостин во Вашите семејства:

Жолта боја – светлина, радост

Портокалова – трпение, моќ

Зелена – храброст, големина

Виолетова – надеж, спокојство

Сина – здравје, ведрина

Се претпоставува дека и симболите кои се појавуваат при вапсањето јајца имаат значење.

Кога ќе здогледате круг, направен од малку потемна нијанса од бојата со која сте го вапцале јајцето, тоа означува огромна среќа оваа година.