вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 18
home Живот и стил

Ви тече носот, ви солзат очите и кашлате? – оваа билка е лек за пролетна алергија

Ви тече носот, ви солзат очите и кашлате? – оваа билка е лек за пролетна алергија

Има евтин и лесен начин да се спасите од пролетните алергии кои предизвикуваат кивање, солзење на очите, кашлање и многу непријатности.

Се што ви треба е коприва. Таа по вкусот потсетува на спанаќ, но има пет пати повеќе калциум и 6 пати повеќе витамин Ц. Помага и за крвта, за вируси и инфекции, за подобар имунитет, алергии, како и проблеми со бешиката.

Превентивно доволна е една шолја чај од коприва на ден, за алергијата да стане минато, обидете се наместо да се труете непотребно со апчиња.