петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Вежба која ги затегнува мускулите, ги топи мастите и ги ублажува болките во грбот: Доволно е да ја правите 7 минути на ден (ВИДЕО)

Вежба која ги затегнува мускулите, ги топи мастите и ги ублажува болките во грбот: Доволно е да ја правите 7 минути на ден (ВИДЕО)

Планк е вежба која се смета за една од најефикасните. Со различни варијации можете да ги подобрите мускулите на целото тело, да го намалите ризикот од повреди и да ги зајакнете мускулите на грбот, а со тоа и да ја елиминирате болката.

Тоа ќе биде особено корисно за оние кои поминуваат многу време седејќи. Ако го правите тоа секој ден по 7 минути, за еден месец ќе забележите драстична разлика во изгледот.

Оваа вежба вклучува користење на сопствената тежина и затоа е многу ефикасна. Мускулите ќе бидат вретеновидни, но и доволно силни по редовниот настап.

За релативно кратко време ќе добиете феноменални резултати, а ви треба само малку простор за настап.

Со силни мускули, држењето на телото ќе се подобри, болките во грбот ќе исчезнат, а целиот организам ќе функционира подобро. Метаболизмот ќе ви се забрза, ќе бидете пофлексибилни, а ќе се подобри и вашето ментално здравје.

Коронавирус