сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 55
home Живот и стил

Важни совети за луѓето кои често страдаат од главоболка

Важни совети за луѓето кои често страдаат од главоболка

Главоболките се најголемиот проблем за голем дел од луѓето. Дел од нас имаат проблем со мигрена, дел со главоболки предизвикани од времето, технологијата или стресот.

Но, освен таблетите постојат и некои други нешта кои ќе ви помогнат да ги победите главоболките.

Пијте вода – изгледа едноставно, но голем дел од главоболките се предизвикани од дехидратација.

Масирајте ја главата – истражувањата покажуваат дека масирањето на делот од главата кој е зафатен со главоболката, помага во намалување на болката.

Истегнете се – голем дел од главоболките се предизвикани од тензија во мускулите. Едноставното истегнување на вратот помага во намалување на таквата тензија.

Јадете лубеница – иако ова е можно само во летниот период, имајте го на ум тоа. Ако вашата главоболка е предизвикана од дехидратација, лубеницата може особено да помогне во намалување на болката.

Испијте кафе – кофеинот во кафето ќе помогне во намалување на болката.

Пијте јаболков оцет – иако не ви звучи како најдобра идеја, 2 лажици јаболков оцет додадени во чаша вода со малку мед и лимонов сок можат да ја вратат алкалноста во организмот и да ја намалат болката.

Чај од ѓумбир – ѓумбирот има антивоспалителни дејства кои ја намалуваат болката и мачнината која се јавува кај мигрената.

Ставете мраз на пределот околу очите – тоа помага во намалување на температурата на крвните садови, што ја намалува пулсирачката болка.

Топол туш – дозволете водата во силен мраз да паѓа на вашиот врат. Топлината ги релаксира мускулите и ја намалува тензијата.