понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 111
home Живот и стил

Вашата кожа ќе ви биде благодарна ако се ослободите од овие лоши навики

Вашата кожа ќе ви биде благодарна ако се ослободите од овие лоши навики

Премногу ексфолијација може да ја иритира вашата кожа, правејќи ја сува и црвена.

Кога станува збор за проблеми со вашата кожа, лошите навики честопати нè доведуваат до проблеми. Има многу лоши навики и ние треба да престанеме да ги применуваме со цел нашето нашето лице да се опорави и што е најважно да биде здраво, убаво и негувано.

Притискање мозолчиња

Да, се чувствувате како нешто да ве мачи ужасно и само треба да го отстраните. Сепак, стискањето на мозолчињата и допирањето и стискањето на сè на кожата си прави проблем. Околу 90% од сите лузни и акни на лицето се резултат на стискање и допирање на кожата на лицето.

Обидете се да ја ставите мислата во вашата глава: „Ако го оставам ова, ќе исчезне за неколку дена, најлошото ќе исчезне за една недела. Ако изберам да стискам, ќе останам со лузна и може да трае цел живот“.

Покрај тоа, побарајте производи што можат да ви помогнат.

Премногу пилинг

Чувството на свежо лице е една од нашите омилени работи во животот, но важно е да се има предвид мантрата „помалку е повеќе“. Премногу ексфолијација може да ја иритира вашата кожа, правејќи ја сува и црвена. Исто така, може да предизвика вашата кожа да претерано произведува масло да ја надомести изгубената влага, што предизвикува пукање на кожата.

Ограничете ја употребата на еднаш или двапати неделно и бидете многу нежни.

Спиете помалку од осум часа

Колку примамливо може да биде да останете будни до три наутро за да завршите уште неколку епизоди од вашата омилена серија, вашата кожа ќе ви се заблагодари ако порано заспиете. Доволно спиење (идеално седум до осум часа) може да ја намали pH вредноста на кожата, влијае на нејзиниот природен сјај.

Одите во кревет без да ја отстраните шминката

Најлошото чувство е следното утро, кога ќе ги отворите очите и сфаќате дека не сте ја отстраниле вашата шминка претходната ноќ. Не миењето на лицето пред спиење може да биде лоша вест за вашите пори, а да не зборуваме за чувствителната кожа. Размислете за ноќен ритуал на миење на лицето веднаш после вечерата, пред да бидете премногу уморни и во секој случај, оставете пакетче влажни марамици за отстранување на шминка на вашата ноќна маса.

loading...