вторник, 6. јуни 2023. Вести денес: 152
home Живот и стил

Вашата кожа ќе ја обожава оваа едноставна маска од банана

Вашата кожа ќе ја обожава оваа едноставна маска од банана

Факт е дека маските за лице што ги правиме дома често се инфериорни во однос на оние во салоните, но во исто време тие се понежни и со редовна употреба можат целосно да ја трансформираат кожата. Покрај тоа, ако немате време и пари за посета на салон, сѐ што ви треба за домашна маска е околу 20 минути од вашето време, а истовремено можете да извршувате и други задачи.

Маска за лице од банана
Дали знаевте дека вообичаената банана може да биде природна замена за ботокс? Оваа маска е погодна за сите типови на кожа. Ја навлажнува и негува и не ја прави кожата мрсна. Наједноставниот начин да ја направите е да ја измешате бананата во каша со вилушка или во блендер. Во бананата додадете малку природен јогурт и 2 лажици мед. Нанесете ја маската на лицето, вратот и деколтето и почекајте 10 до 20 минути. После тоа, исплакнете ја маската за лице од банана под ладна вода.