недела, 4. декември 2022. Вести денес: 70
home Живот и стил

Вагата не ве лаже: Еве зошто навистина се здебелувате за време на циклусот!

Вагата не ве лаже: Еве зошто навистина се здебелувате за време на циклусот!

Во деновите пред менструацијата и за време на менструацијата, некои жени можат да качат дури три килограми, понекогаш дури и повеќе, вели д-р Лорен Страјхер, професор по акушерство и гинекологија на универзитетот Нортвестерн.

Но, работите не се толку страшни како што изгледаат. Повеќето од тие вишок килограми се вода, која се задржува за време на ПМС: „Во деновите пред менструацијата, телото задржува вода, а кога ќе заврши менструацијата, таа вода едноставно исчезнува, а со тоа и килограмите одат“, вели д-р Страјхер.

Кривете ги хормоните

Естрогенскиот репродуктивен хормон е на својот врв непосредно пред почетокот на менструацијата. И високите нивоа на естроген индиректно предизвикуваат задржување на течности во организмот, па затоа се чувствуваме надуено и ги добиваме тие неколку „водени“ килограми. Добрата вест е дека нивото на естроген опаѓа кога конечно започнува менструацијата, па ќе почувствувате мало олеснување непосредно пред да започнат грчевите во менструалниот циклус.

Друг хормон кој влијае на ова е прогестеронот, објаснува д-р Наташа Џонсон, гинеколог во болница во Бостон. Нивото на прогестерон достигнува врв во втората половина од циклусот, а исто така предизвикува задржување на вода, чувствителност на градите и понекогаш може да доведе до промени во телесната тежина поради вишокот вода, се разбира.

Но, има и добри страни. Жените понекогаш забележуваат дека нивните гради растат за цел број за време на менструацијата, благодарение на прогестеронот, кој црпи вода од крвните садови и ја „пренесува“ на ткивата, правејќи ги да изгледаат поцелосно, посвежо, подготвувајќи се за потенцијална бременост, вели таа. Овој ефект е, сепак, привремен, па ако не останете во трудни за време на следната овулација, сè се враќа во нормала.

Коронавирус