недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Живот и стил

Угина Најџел- најосамената птица на светот

Угина Најџел- најосамената птица на светот

Љубителите на птици на Нов Зеланд тагуваат порди угинувањето на птица блуна (од родот морус басанус), по име Најџел, позната и како „најосамената птица на светот”, бидејќи на островот на кој живеела била единствената од својот вид.

Имено, Најџел долги години бил во соживот со голем број бетонски реплики на себе. Тој дури и се вљубил во една од статуетките.

– Најџел можеше да одлета кога сака, но остана, бидејќи беше среќен тука, рече ренџерот Крис Бел, додавајќи дека птицата угинала „од старост“.

Мртвото тело на Најџел е пронајдено покрај неговата „камена љубов“.

Коронавирус