среда, 29. март 2023. Вести денес: 143
home Живот и стил

Туширање со топла или студена вода? Ова се 8-те важни разлики

Туширање со топла или студена вода? Ова се 8-те важни разлики

Некои од нас ја преферираат топлата, други пак постудената вода за туширање. Но, што е подобро и кои се разликите меѓу туширањето со топла и студена вода?

Студената вода:

– го забрзува метаболизмот

– ја подобрува концентрацијата

– го стимулира имунолошкиот состав

– ја затегнува кожата

– помага во согорување на маснотиите

– го намалува целулитот

– ни дава енергија

– го подобрува расположението и работната способност

Топлата вода:

– ги намалува отоците

– ги опушта мускулите

– ја намалува запушеноста на дишните патишта

– ги отвора порите и ја чисти кожата

– ги отфрла токсините од телото

– го намалува заморот

– помага против несоница

– ја ублажува главоболката