понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 111
home Живот и стил

ТРИК за домашно избелување на забите: До бисерна насмевка за неколку дена

ТРИК за домашно избелување на забите: До бисерна насмевка за неколку дена

Пушењето, алкохолот, кафето, па дури и чајот предизвикуваат потемнување на забите.

Еве како да се изборите со тоа:

Забите природно жолтеат кога старееме, а со годините стекнуваме и штетни навики кои воопшто не им одговараат на нашите заби. Пушењето, алкохолот, кафето… Сите тие навики предизвикуваат потемнување на забите, или пожолтување. Дури и минералната вода, чајот и бобинките содржат хомогени агенси кои ги потемнуваат забите.

Овој домашен препарат ќе ви помoгне да ги избелите забите.

Рецепт: Потребна ви е кора од лимон или портокал, прво измијте ја убаво, доколку не е од огранско производство, измијте го овошјето со сода бикарбона. Олупете ја кората од лимонот или портокалот.

За бисерно бели заби и здрави непца секое утро и секоја вечер истријте ги забите со кората од овошјето (лимон или портокал). Оставете така да делува три минути и исплакнете ја устата.

За една недела резултатите ќе ги забележите првите резултати.

loading...