вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Живот и стил

Три природни антибиотици, лековите не се секогаш решение

Три природни антибиотици, лековите не се секогаш решение

Сите знаеме дека антибиотиците со напредокот на медицината достигнаа да се хемиски спој од неколку природни елементи.

Жалфија

Порано се користела како антибиотик. Особено е добра за грлото, респираторните инфекции, како и инфекциите во устата. Исто така е корсна за желудечните инфекции и проблемите со цревата.

Помага и при намалување на температурата и болките во телото кои се јавуваат на почетокот на настинка и грип.

Мед

Докажано е дека има антибактериски особини, дека може да излечи осип на кожата, изгореници и гребнатини, да ги исчисти забите и устата од бактерии и да го запре крварењето на непцата, а делотворен е и во лекувањето на чиреви и пликови.

Но, многу е важно да изберете вистински мед.

Цимет

Во едно истражување откриено е дека циметот може да ги уништи повеќето бактерии кои се наоѓаат во болниците, но и дека е смртен непријател на бактеријата Ешерихија коли.

Коронавирус