понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Живот и стил

Три месеци ги игнорирав овие симптоми затоа што тоа на сите им се случува: Тек на лекар ја дознав ужасната вистина (ФОТО)

Три месеци ги игнорирав овие симптоми затоа што тоа на сите им се случува: Тек на лекар ја дознав ужасната вистина (ФОТО)

31 годишната Шери Хагер секојдневно минувала низ здравствени тегоби кои помалку или повеќе ги мачат поголемиот број од луѓето. Честа надуеност, честа дијареа и болки во стомакот биле нејзини верни следачи.

-Се пробав и чаеви и топли облаги и секакви останати трикови и рецепти, но ситуацијата беше се полоша и полоша. На крајот дојдов до тоа да би добила дијареа само неколку часа после оброкот, а со време од обична чаша вода почнуваше да ми биде мачно, вели Шери, додавајќи дека се тоа траело три месеци.

Се обидувала се во тие три месеци, исфрлувала глутен од исхраната, па исфрлувала млечни производи, но ништо од тоа не и помогнало. На крајот отишла на колоноскопија каде се испаднало дека има рак на дебелото црево, а одлуката да оди на преглед и го спасила животот.

Минала низ неколку тешки операции, пет недели радиотерапии кои и оставиле и изгореници и шест месеци хемотерапии кои ги имала еднаш неделно.

Резултатите после тоа биле добри, но две и пол години подоцна, на дебелото црево и нашле нов тумор, па минува низ друга рунда на терапии, а се бележи на својот блок, за кој вели дека има цел да се сврти вниманието баш на симптомите кои луѓето главно не ги забележуваат, а можат да бидат фатални.

-Не се срамете да зборувате за тоа што ве мачи. Што повеќе зборуваме за некои работи, помалку ни е срам да зборуваме за тоа, а во овој случај тоа е многу важно, не си играјте со здравјето, тестирајте ја својата столица, порачува на крајот Шери Хагер.

 

Коронавирус