недела, 2. април 2023. Вести денес: 16
home Живот и стил

Тинејџер испил аминокиселина после тренинг, па починал од алергиска реакција

Тинејџер испил аминокиселина после тренинг, па починал од алергиска реакција

Момче (16) од Сараево вчера почина поради алергиска реакција на таблетата со аминокиселина која ја испило после тренинг.

Иако докторите од Брза помош се обиделе да го реанимираат, тој починал од гушење, пренесува „Дневни аваз“.

16- годишниот тинејџер, кој боледувал од астма, бил алергичен и на млеко. Тој успеал да стигне дома после тренингот, но неговата сестра забележала дека не изгледа добро. Таа му го дала лекот кој тој го користел за астмата, но не помогнала. Момчето паднало во несвест на влезот на Брза помош, каде родителите итно го однесле.

Аминокиселината ја добил од пријателот, но не го прочитал упатството и не знаел дека е на база на млеко.