среда, 28. септември 2022. Вести денес: 86
home Живот и стил

Сувa, кршливa или безживотнa: Почетокот на пролетта е идеално време да и го вратите сјајот на вашата коса

Сувa, кршливa или безживотнa: Почетокот на пролетта е идеално време да и го вратите сјајот на вашата коса

Зимата и студот многу влијаат на кожата и косата. Постојан премин на топло и ладно ќе ја направи вашата коса сува и помалку отпорна на оштетување. Исто така, сувиот воздух во просториите има подеднакво лош ефект врз косата како и студот, па косата станува прилично сува и дехидрирана.

Покрај тоа, греењето во автомобилите и сувиот воздух, како и туширањето со топла вода, дополнително ќе влијаат на сувоста, што не се единствените проблеми со кои се соочуваат повеќето луѓе.

Капи и шешири , шампони за суво миење кои почесто се користат во зима, како и креми за обликување или серуми може дополнително да ја влошат состојбата. Затоа почетокот на пролетта е вистинско време да и се посветите на вашата коса и да и го вратите сјајот.

Како да се обнови косата?
И покрај тоа што не постои единствено решение за сите проблеми и тип на коса, најдобро би било ако имате виткана коса, фокусот да е на хидратацијата. Ако вашата коса е исправена, измијте ја со шампон за длабоко миење.

За суви, кршливи кадрици
Еднаш или двапати неделно, почастете се со третман за обновување на косата. Нанесете ја маската што трае преку ноќ, заштитете ја со капа за туширање и оставете ја да впие, а потоа исплакнете ја наутро. Можете исто така да го пробате таканаречениот третман, врело масло.

За права, безживотна коса
Ако вашата коса изгледа безживотно поради наслагите на разни производи за стилизирање што ги користевте во текот на зимата, посегнете по шампон за длабоко миење за да го вратите сјајот на прамените.

За оштетена коса
Ако излеговте од зимата со оштетени врвови, дефинитивно треба да размислите да ги скратите, а косата веднаш ќе оживее и ќе изгледа поздраво.

Коронавирус