петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Живот и стил

Стравување од новите мутации: Новиот сој изгледа поопасен од јужноафриканскиот

Стравување од новите мутации: Новиот сој изгледа поопасен од јужноафриканскиот

Нигерискиот сој на коронавирусот, што може да биде поубиствена од јужноафриканскиот вид, доведе до страв по зголемувањето на случаите во Велика Британија, предупредуваат експертите.

Заканата од нови варијанти е еден од главните приоритети кога станува збор за излез од блокадата на премиерот Борис Џонсон.

Зголемувањето на бројот на пациенти со различни варијанти на короната може да значи дека ограничувањата се враќаат во сила.

Во Велика Британија има пад на случаи во последните неколку недели, а бројот на луѓе кои починале од корона опадна за скоро 50 проценти за еден месец.

И покрај падот на бројот на пациенти и големиот број вакцинирани, експертите предупредуваат дека загрижувачките варијанти на ковид се зголемуваат, пренесува Сан.

Во документите до кои имал пристап „Инус“, случаите на јужноафриканско потекло се зголемија минатата недела, но најголемо зголемување се случаите на нигериската варијанта.

Податоците покажуваат дека минатата недела имало повеќе од 470 случаи на Б1351 (јужноафрикански сој) во споредба со 400 случаи една недела порано.

На почетокот на февруари се сметаше дека постојат 150 случаи.

Случаите со нигериската варијанта, Б1525, се зголемија повеќе од двојно минатиот месец.

На крајот на февруари, имаше 100 случаи, на крајот на март, 250, а експертите велат дека сега има околу 300 од нив.

Причината зошто експертите се толку загрижени за нигериската варијанта е нејзината стапка на смртност во споредба со другите видови.

Стапката на смртност на нигерискиот сој е 4,3 проценти, јужноафриканскиот сојуз е 2,2 проценти, а британскиот сојуз е 2,3.

Податоците покажуваат дека 12 лица починале од нигерискиот вид во Велика Британија, додека девет починале од Јужноафриканец.

Иако бројките од нигериската и јужноафриканската варијанта се уште се пониски од британскиот вид, кој е одговорен за 150.000 случаи досега, експертите велат дека другите соеви можат да се шират повеќе и можат да бидат отпорни на вакцини.

Коронавирус