сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 46
home Живот и стил

Совети за грижа за 5 собни растенија кои ќе го разубават вашиот дом

Совети за грижа за 5 собни растенија кои ќе го разубават вашиот дом

Затворените растенија додаваат естетика и свежина во секој ентериер. Откријте кои растенија можете да ги купите за украсување на вашиот стан, а кои се лесни за одгледување и одржување.

1. Кафе дрво
Ова е мало егзотично дрво што секој може да го одгледува дома, бидејќи е лесно за одржување. Има сјајни темно зелени лисја и симетрична круна – убав додаток во спалната соба или дневната соба. Растението почнува да цвета за 4-5 години.


Како да се негува:
– Поливајте повремено со вода, не дозволувајте земјата да е премногу сува, ниту пак да е премногу влажна
– Оставете го добро осветлена просторија, но да не е директно изложено на сончева светлина
– Многу е важно да се пресадува растението секоја втора година во пролет
– Во близина на ова растение не ставајте друго растение, „дрво кафе“ не сака друштво

2. Стефанотис или мадагаскарски јасмин
Ова растение се смета за симбол на среќен семеен живот. Има нежни бели цвеќиња кои можат да преживеат од крајот на јуни до септември.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ravi LANKA (@ravilanka_001)


Како да се негува:
– На ова растение му е потребна многу светлина. На лето не го ставајте покрај прозорот на директна сончева светлина
– Стефанотис бара многу вода, но не често

3. Хатиора или Рипсалис
Сукулентите неодамна станаа многу популарни. Погледнете ја хатиората, која потекнува од дождовните шуми на Бразил и Аргентина – изгледа многу оригинално: нема лисја и трње, има само месести лисја.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BalconeFiorito (@balcone.fiorito)


Како да се негува:
– Растението бара дифузно светло
– Почекајте додека земјата не се исуши, а потоа обилно полијте со вода. На ова растение му е потребно повеќе вода отколку на обичните кактуси

4. Антуриум
Ова растение ќе биде вистинска атракција во вашиот дом. Има големи црвени цвеќиња во форма на срце и мазни лисја кои го повторуваат обликот на цветот. Ако се грижи правилно за антуриумот, ќе уживате во цветови скоро цела година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kplantes (@kaktus.plantes)


Како да се негува:
– Уверете се дека воздухот е доволно влажен
– Анитуриумот сака умерено поливање со вода
– Треба да го чувате ова растение во светлосна просторија, но може да се одржи и во полусветлосна просторија

5. Пеперомија
Постојат многу видови на пеперомија, и едно е заедничко – дебели стебла. Во сè друго, ова растение импресионира со својата разновидност. Може да има лисја со различна големина во форма на капки, срца или монети, а боите може да варираат од светло зелена и сребрена до риги, па дури и темно виолетова.


Како да се негува:
– На ова растение му е потребна светлина
– Во топла сезона бара повеќе вода, во ладна сезона помалку вода. Но, сепак не дозволувајте земјата да се исуши

Коронавирус