четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 138
home Живот и стил

Сонце, песок и солена вода – трио што прави чуда за здравјето: Останувањето на море го враќа телото

Сонце, песок и солена вода – трио што прави чуда за здравјето: Останувањето на море го враќа телото

Сите знаеме колку е добро пливањето за здравјето – тоа ги прави мускулите посилни, има корисен ефект врз зглобовите, ги чисти синусите, го зголемува капацитетот на белите дробови … Пливањето во морска вода е извонредно за убавината и здравјето на кожата, а песокот е особено пријатен за луѓето со ревматски болки.

Останувањето на море е корисно и за нашето физичко и за нашето ментално здравје. После летото, сите се чувствуваме поенергични, посреќни…, и тоа не без причина. Бидејќи комбинацијата на сонце, морска вода и песок има повеќе придобивки за нашето тело.

1. Природен витамин Д наместо таблети
Потребни се само 20 минути да бидете изложени на сонце за да ја добиете дневната доза на витамин Д. Најдобро е да се сончате рано наутро и доцна попладне. Ако вашата кожа е особено чувствителна, задолжително ставете крем за сончање.

Многу состојби и автоимуни болести се поврзани со недостаток на витамин Д. Значи, зајакнете го вашето тело само со посета на плажа.

2. Плажата може да ве смири
Многу луѓе имаат инсталирани звучни ефекти на нивните телефони за да ги заспијат. Меѓу најефикасните звуци за релаксација се звуците на вода, како звукот на морето.

Ритмичката фреквенција со која брановите го зафаќаат брегот имаат способност да го смират умот, додека нашиот ум се повлекува, дишењето се забавува и како последица на тоа, се наоѓаме во состојба на целосна релаксација.
Не случајно многу луѓе ја избираат плажата како место за медитација.

3. Песокот може да направи чуда за вашата кожа
Одење по песок не само што ве подготвува и ви помага да го одржувате тонот на мускулите на нозете, туку е одлично и за вашата кожа. Песокот е природен пилинг, што значи дека триењето помеѓу песокот и вашата кожа може да ви помогне да се ослободите од мртвите клетки на кожата лоцирани во стапалата и нозете.

Можеби сте виделе луѓе како седат или лежат на плажа како тријат песок на нивните тела. Не дека се ексцентрични, но веројатно ги знаат придобивките од користењето песок како пилинг.

Кога ќе го завршите „третманот“, не заборавајте да го измиете во морето, бидејќи ладната вода ќе ви помогне да ја затегнете кожата и да ја направите помлада!

4. Морската вода може да ве излечи
Со децении, лекарите им предлагаат на своите пациенти подолг престој на море, бидејќи тоа може да помогне во поправка и ублажување на бројни здравствени проблеми и состојби.

Капењето во морска вода ја стимулира работата на црниот дроб и бубрезите. Акумулираните штетни материи во организмот се излачуваат преку лимфата и крвотокот, а солта го олеснува процесот на излачување на токсините. Морската вода содржи некои навистина важни минерали како магнезиум, калиум и јод, кои се неопходни за силен и здрав имунолошки систем и можат да помогнат раните да зараснат брзо.

Ако страдате од егзема или псоријаза, капењето во морска вода може да има корисен ефект врз вашата кожа.

Коронавирус