сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 30
home Живот и стил

Со овој трик сигурно нема да ви пукне јајце за Велигден

Со овој трик сигурно нема да ви пукне јајце за Велигден

На Велики Четврток се вапцаат велигденски јајца. Се вапцаат прво црвени, па потоа јајца во други бои, а најголемиот проблем е да не испукаат јајцата.

Она што можеби не сте го знаеле е дека бојата за јајца која ја купувате не мора да ја растварате во вода. Во сад ставете ја бојата и со многу малку вода една лажица до две направете смеса и валкајте ги јајцата.

За оваа постапка ќе ви треба повеќе време, но бојата е силна.

За да не ви пукаат јајцата ставете неколку лажици оцет.