петок, 24. септември 2021. Вести денес: 0
home Живот и стил

Сите жени го прават, а немаат поим колку е опасно: Еве зошто никогаш не треба да седите со скрстени нозе

Сите жени го прават, а немаат поим колку е опасно: Еве зошто никогаш не треба да седите со скрстени нозе

Многу дами имаат навика да седат со скрстени нозе. Сепак, тие не се свесни колку може да биде опасно.

Кога седите со скрстени нозе, може да предизвикате вкочанетост поради притисок врз нервот над коленото, а седењето со скрстени нозе исто така може да предизвика привремен пораст на крвниот притисок.

Иако нè научија дека вистинската дама секогаш седи со скрстени нозе, особено ако носи фустан или здолниште, експертите предупредуваат дека ваквата положба на телото е ризична по здравјето.

Кога нозете се прекрстени, протокот на крв се спречува.

Честото седење во оваа положба исто така може да доведе до проширени вени.

Ризикот е поголем ако седите со скрстени нозе повеќе од 10 минути секој ден. Затоа, пред да се решите на оваа позиција и да маѓепсате некого со вашиот дамски став, добро размислете за можните последици.

Коронавирус