недела, 5. јули 2020. Вести денес: 113
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Живот и стил

Сите благодети на чудотворниот лимон

Сите благодети на чудотворниот лимон

Лимонот е цитрусно овошје кое е богато со витамин Ц, но и Б витамини, калциум, железо, магнезиум и фосфор. Тој е одличен за вашето здравје, бидејќи прави детоксикација на организмот и го зајакнува имунолошкиот систем.

Лимонот помага при намалување на килограмите и ги прочистува мочните патишта, но има и многу други корисни употреби:

Ја ублажува кашлицата: Лимонот, во комбинација со мед и маслиново масло е вистински домашен лек против кашлица и тешкотии со дишењето.

Го отстранува првутот од косата: Лимонот ефикасно ќе се бори против првутот во вашата коса, доколку нанесете природно исцеден сок на главата и го оставите да постои неколку минути, пред да започнете со шампонирање.

Ја осветлува бојата на косата: Лимоновиот сок е исто така природен препарат за осветлување на бојата на косата. Нанесете свежо исцеден сок од лимон непосредно пред да излезете на силна сончева светлина.

Добар е за маникир во домашни услови: Можете да ги зајакнете вашите нокти и да ја освежите и осветлите нивната боја, доколку ги киснете 10 минути во лимонов сок.

Отстранува дамки од мастило: Ако ви капне мастило на вашата облека, врз дамката нанесете лимонов сок. Потоа, ставете ја облеката во машина за перење на пониска температура.

Ги спасува даските за сечкање храна: Доколку ја имате користено вашата кујнска даска за сечење лук, кромид или риба и не можете да го извадите мирисот кој навлегол во неа, едноставно прелијте ја со лимонов сок.

Парламентарни избори 2020