среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 109
home Живот и стил

Што се случува со вашето тело кога спиете со чорапи?

Што се случува со вашето тело кога спиете со чорапи?

Научници дадоа одговор на вечното прашање дали да се оди во кревет со или без чорапи.

Верувале или не, носењето чорапи одлучува за тоа како ќе спиете.

Откриено е дека луѓето кои со чорапи одат во кревет, побрзо и полесно заспиваат од оние со боси нозе!

Научниците истражувале како дејствува температурата на дланките и стапалата на спиењето на луѓето.

Резултат: кога треба да заспиете помага топлината! Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

На телото тоа му сигнализира да се опушти и овозможува човекот полесно да заспие.

Коронавирус