петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Живот и стил

Што имаат заедничко британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот вид на коронавирус?

Што имаат заедничко британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот вид на коронавирус?

Новите видови на коронавирус кои се откриваат во одредени региони и пошироко меѓу населението, предизвикуваат нова пандемија на страв и неизвесност.

Вирусолозите предупредија дека SARS-CoV-2, како и повеќето други вируси, ќе мутира, а во исто време стравуваа дека новите видови може да доведат до „нов статив“ во спречувањето на ширење на инфекцијата.

Она што не се разликува, барем засега кога станува збор за мутации во коронавирусот, се симптомите кои ја придружуваат инфекцијата. Пациентите се жалат на главоболка, треска, кашлица, губење на чувството за мирис и / или вкус, болки во мускулите, гадење, дијареја и отежнато дишење.

Додека во светот и земјите од регионот, експертите забележуваат присуство на нови видови – британски, јужноафрикански и њујоршки, во Македонија, засега, само британскиот вид САРС-КоВ-2 е присутен.

По што се разликуваат видовите на коронавирусот?

Кент варијанта

Британскиот вид на коронавирус предизвика загриженост кога резултатите од данската студија покажаа дека оние кои ќе се заразат со овој вид имаат 64% поголеми шанси да завршат во болница. Овој вид, исто така наречен Кент, се појави во септември 2020 година и иако првично британските власти изразија страв дека може да биде за 70 проценти позаразен, податоците покажаа дека, за среќа, заразата е помала и се движи помеѓу 30 и 50 проценти. Исто така, според Би-Би-Си, постојат студии за британската варијанта на коронавирусот, кои сугерираат дека тој може да биде поврзан со 30% поголем ризик од смрт.

Новиот британски вид на коронавирус, познат и како Б.1.1.7, е присутен во повеќе од 50 земји. Израел, земјата која вакцинираше најголем број граѓани, се соочи со проблем на зголемување на бројот на пациенти во јануари и февруари 2021 година, во споредба со периодот од октомври до декември минатата година, а според „Тајмс оф Израел“, бројот во оваа земја се зголеми за 70% невакцинирани кои веројатно биле заразени со варијантата Кент.

Јужноафриканскиот сој пристигна во регионот
Јужноафриканскиот вид предизвика не помалку загриженост. Засега е присутен во повеќе од 20 земји, вклучувајќи ги Словенија и Хрватска.

Вирусолозите велат дека развојот на нови варијанти не е неочекуван – вирусите мутираат да се шират и да напредуваат. Според досега познатите податоци, јужноафриканската варијанта, позната и како 501.V2 или B.1.351, е најризична за постарите лица или оние со посиромашни основни здравствени услови.

Но, постои загриженост дека може полесно да се шири, а вакцините против него можеби не се доволно ефикасни, според Би-Би-Си.

Она што е познато засега кога станува збор за јужноафриканскиот вид е дека постои еден симптом што најчесто доведува до хоспитализација, а тоа е отежнато дишење.

Њујоршки вирус “под лупа”
Њујоршкиот сој на коронавирус неодамна стигна до Хрватска. Истражувачите на геномика именуваа нова варијанта Б.1.526, а научниците сè уште не утврдиле колку оваа варијанта може да биде проблематична.

Во две студии кои сè уште не се разгледани, истражувачите наведоа дека њујоршкиот сој носи загрижувачка мутација што може да ја ослаби ефикасноста на вакцините, пишува NY Times. Сепак, оваа теза сè уште не е докажана.

Коронавирус