сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Живот и стил

СЕКОЈА ЖЕНА ВО МЕНОПАУЗА МОРА ДА ГО КОРИСТИ ОВОЈ ЗАЧИН: Спречува депресија, потење и болка! (РЕЦЕПТ)

СЕКОЈА ЖЕНА ВО МЕНОПАУЗА МОРА ДА ГО КОРИСТИ ОВОЈ ЗАЧИН: Спречува депресија, потење и болка! (РЕЦЕПТ)

Менопаузата е клучна фаза во животот на секоја жена. Во овој период, јајниците престануваат да произведуваат естроген и прогестерон. Менопаузата обично се јавува кај жени на возраст од педесет или повеќе години.

Постменопауза е термин кој се однесува на периодот од почетокот на менопаузата до крајот на животот на жената. Од тој момент, жената нема менструација.

Поради намалениот број на хормони, жените во менопауза се изложени на одредени болести.

За среќа, постои сосема природен лек кој ги ублажува симптомите на менопауза и постменопауза, а тоа е куркумата.

7 придобивки од куркума за време на менопаузата
Заштитува од згрутчување на крвта
Богатa е со фитоестерогени
Ја смирува болката
Се бори со депресијата
Елиминира топли бранови
Го намалува ризикот од инфекции на вагината и уринарниот тракт
Го намалува ризикот од рак

Како да ја користите куркумата
Промешајте 1 лажичка куркума во чаша вода секое утро и испијте ја на празен стомак.

Коронавирус