недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Живот и стил

Седум намирници за подолг и поздрав живот

Седум намирници за подолг и поздрав живот

Овие седум намирници се полни со хранливи компоненти, витамини и со минерали, немаат многу калории, а ја даваат неопходната енергија. Ако консумирате повеќе од нив, а помалку од преработената храна, ќе живеете поквалитетно.

 

Риба

Богата е со протеини, значителен извор на омега 3 масни киселини, го зголемува добриот холестерол и ги намалува триглицеридите.

Сардините исто така содржат четири пати повеќе витамин Б12 од дивиот лосос, полни се со железо, имаат повеќе калиум од бананите и трипати повеќе селен од пилешките гради.

 

Јогурт

Полн е со калциум. Содржи високо ниво на витамин Д, кој помага во апсорпцијата на минералите. Јогуртот се препорачува ако имате проблеми со варењето.

 

Чоколада

Верувале или не, чоколадата е суперхрана против стареење. Но не која било чоколада, туку темната чоколада, која е полна со флавоноиди што ја олеснуваат работата на срцето и го намалуваат ризикот од висок крвен притисок, дијабетес, болести на бубрезите и деменција.

 

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се добар извор на незаситени масти и заедно со железото се идеален меѓуоброк. Јаткастите плодови јадете ги со чаша вино бидејќи таа комбинација штити од срцеви болести, дијабетес и Алцхајмерова болест.

 

Маслиново масло

Полно е со здрави мононезаситени масни киселини, кои се важни во превенцијата на срцевите болести и ракот.

 

Јајца

Го забавуваат пропаѓањето на коските. Содржат витамини (Б2, Б5, Б12) што се исклучително здрави за нервниот систем.

 

Боровинки

Преполни се со антиоксиданти, го чистат организмот, го намалуваат количеството масти во крвта и на тој начин го намалуваат ризикот од болести на срцето. Боровинките содржат манган, витамин Ц и К, а богати се и со калиум и со фосфор.

Локални избори 2021