сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 103
home Живот и стил

Се размотува клопчето, трагедијата станува измама: ДНК анализата покажа дека е лага приказната за пронајденото киднапирано дете

Се размотува клопчето, трагедијата станува измама: ДНК анализата покажа дека е лага приказната за пронајденото киднапирано дете

Американските власти соопштија дека ДНК-анализите го побиле тврдењето на тинејџерот што вчера се појави во Њупорт, Кентаки, и тврдеше дека е момчето Тимоти од Илиноис, кое исчезнало во 2011-та година на возраст од 6 години.

ФБИ рече дека ДНК-тестирањето открило дека тинејџерот не е Тимоти Пицен, исчезнат од Аурора, Илиноис.

Тинејџерот ѝ рече на полицијата дека е Тимоти и дека избегал од двајца киднапери.

Властите соопштија дека лицето всушност е 23-годишен маж од Охајо.

КУРИР за овој случај пишуваше вчера, а во ОВАА ВЕСТ можете да ги прочитате сите детали за овој случај.

Шефот на полицијата во Њупорт, Том Колинс, изјави дека лицето е Брајан Рини од Медина во североисточно Охајо.

Евиденцијата од државниот затвор покажала дека маж со тоа име бил ослободен од затворот на 7 март, откако отслужувал казна за провална кражба и вандализам.

Човек со тоа име, исто така, се изјаснил за виновен за обвиненија за кражба во јануари 2018 година и користење фалсификувани чекови во декември 2015 година, според записите на окружниот суд на Медина. Истиот човек повеќе пати е пријавен во Општинскиот суд Медина, поради возење без валидна дозвола, неуредно однесување и кражба.

Семејството на момчето од Илиноис што исчезнало во 2011 година вели дека се очајни откако полицијата утврди дека лицето што тврди дека е Тимоти Питзен очигледно мамело.

Кара Џејкобс во четвртокот изјави за новинарите дека дознавањето дека нејзиниот внук не е пронајден е „како повторно да го преживува денот“ кога исчезнал. Андерсон, исто така, рече дека неговиот татко, Џејмс Питзен, „пак е уништен“.

Тимоти Питзен исчезнал кога неговата мајка се самоубила откако оставила белешка дека нејзиниот 6-годишен син е добро, но дека никој никогаш нема да го најде.

Коронавирус