сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 32
home Живот и стил

Се празнува Св. Доротеј

Се празнува Св. Доротеј

Денеска е Св. свештеномаченик Доротеј. Доротеј 50 години беше епископ на црквата Христова во градот Тир.

За време на владеењето на царот Диоклецијан, тој се повлече од Тир за да ги избегне прогоните, а во градот се врати кога се востоличи царот Константин Велики.

Животот го заврши маченички по времето на Константин, кога владееше Јулијан Отстапникот, во 361 година, во градот Одесос (денешна Варна).

Коронавирус