четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 188
home Живот и стил

Се празнува Св. Агрипина, преку нејзините мошти многу луѓе добија исцелување

Се празнува Св. Агрипина, преку нејзините мошти многу луѓе добија исцелување

Света Агрипина потекнуваше од Рим. Таму беше пораснала и уште многу млада целосно му се посвети на служење на Бога.

Како христијанка беше мачена и пострада за време на владеењето на Валеријан (253-260).

По нејзината смрт три жени, некои христијанки Васа, Павла и Агатоникија го зедоа телото на маченичката и го однесоа на Сицилија, каде Бог даде преку моштите на света Агрипина да добијат исцелување многу луѓе што им приоѓаа со вера во нејзиниот небесен младоженец Христос.