петок, 30. септември 2022. Вести денес: 155
home Живот и стил

Само една состојка потопена во оцет ќе ве спаси од брадавици и херпеси

Само една состојка потопена во оцет ќе ве спаси од брадавици и херпеси

Поради тоа што лукот е противвоспалително сретство, тој многу успешно може да се користи за лекување на многу кожни болести. Лукот се става врз брадавици, херпеси и габи.

Еве како да си ја подготвите пастата од лук.

Излупете и исечете 4 чешниња лук. Згмечете ги во еден сад и додадете 2-3 супени лажци оцет. Секој ден подготвувајте свежа паста и мачкајте врз брадавиците или херпесот.

Одстојте така намачкани 15 минути, а потоа исплакнете со вода.

Коронавирус