вторник, 2. март 2021. Вести денес: 145
home Живот и стил

Русите секоја вечер под тушот го прават ова: Ако пробате, ќе зажалите, ако не пробате, пак ќе зажалите!

Русите секоја вечер под тушот го прават ова: Ако пробате, ќе зажалите, ако не пробате, пак ќе зажалите!

Ако не го пробате овој трик, грипот и настинката ќе ви се одолговлечат, а ако го пробате, ќе зажалите што не сте почнале порано.

Познатиот руски специјалист Сергеј Бубновски препорачува едноставен метод за зајакнување на имуниот систем – тапкање на стапалата во ладна вода.

„Секоја вечер, кога ќе се вратите дома по напорниот работен ден, ставете во леген 15 сантиметри сосема ладна вода. Никако не додавајте топла вода. Потоа ставете ги стапалата 15 секунди и обидете се за тоа време да направите 48 брзи, кратки чекори. Потоа избришете ги нозете со груб пешкир и облечете волнени чорапи. Правете го тоа секоја вечер и ќе си го зајакнете имунитетот. Ако ве фати грип, тапкајте со боси нозе во студена вода на секои 4 часа“, советува докторот.

Една холандска студија покажала дека лицата кои практикуваат наутро да се тушираат со ладна вода помалку се разболуваат. Забележено е и дека имаат многу повеќе енергија во однос на оние кои се тушираат со топла вода.

Ако не го пробате овој трик, грипот и настинката ќе ви се одолговлечат, а ако го пробате, ќе зажалите што не сте почнале порано.

Коронавирус