понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Живот и стил

Родителите го оставиле своето новороденче, па медицинската сестра направила нешто НЕВЕРОЈАТНО! (ВИДЕО)

Родителите го оставиле своето новороденче, па медицинската сестра направила нешто НЕВЕРОЈАТНО! (ВИДЕО)

Една медицинска сестра која работи на педијатрија одлучила да посвои бебе за кое се грижела во болницата и да стане самохрана мајка.

Клер секој ден работи по 12 часа во одделот за детска интензивна нега во една болница во Тексас.

Нејзиниот живот се сменил целосно кога го запознала малиот Џексон. Тоа е бебе кое е родено 5 недели порано и тежело само 1,5 килограми.

-Веднаш се чувствував поврзано со него, рекла Клер.

Мајката на бебето одела на царски рез и Џексон останал 5 недели на нега во инкубатор, а за него се грижела Клер.

Таа станала многу блиску со бебето и неговата мајка. Била скршена кога мајката и бебето ја напуштиле болницата и повикала социјален работник задолжен за семејството.

Мајката на Џексон сакала нов дом и мајка за своето бебе, бидејќи не можела да му обезбеди добар живот. Затоа, таа контактирала со Клер и ја замолила да се обиде да го усвои. Клер го видела тоа како знак на Бога и била возбудена поради посвојувањето.

Клер се јавила на мајка и и’ ја прашала дали може да посвои бебе и да стане самохрана мајка. Мајка и била воодушевена, а тие имале и лулка во куќата што ја добиле.

Клер го започнала процесот на посвојување и во јуни го донела Џексон дома. Не било лесно да се префрли од безгрижен живот во живот на самохрана мајка.

-Првата недела беше полна со плачење. Чувствував како да плачам секој ден, рекла таа.

Па си направила распоред за неа, а нејзината мајка ја поддржувала. Додека Клер работела 12-часовни смени, Џексон останувал со својата баба.

Клер го посетувала секој ден пред работа и останувала 3 дена во неделата со него.

Локални избори 2021