понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 69
home Живот и стил

Решението е во овие четири магични состојки: Намалете го стресот на природен начин

Решението е во овие четири магични состојки: Намалете го стресот на природен начин

Стресот стана дел од секојдневието, а ако веќе сте го сфатиле тоа, постои природен начин на кој можете да го ублажите во текот на денот.

Бета-каротин

Го заштитува телото и помага во стресни ситуации. Зеленчукот како слатки компири, тикви и други портокалови плодови, како што се жолтите тиквички, се многу корисни.

Лук и ѓумбир

Оваа комбинација има состојки кои природно го спречуваат згрутчувањето на крвта и ја разредуваат густата крв.

Пантотенска киселина (витамин Б)

Дефинитивно се губи ако сте под стрес. Затоа направете сок од свежа брокула и кељ.

Витамин Ц

Дефинитивно е уште една жртва на стрес, можете да го замените со сок од црвен пипер, зелка.

Секогаш пијте свежи сокови или јадете свеж зеленчук, моркови, јаглика, ѓумбир, спанаќ или блитва. Ова ќе ги надомести изгубените минерали.

Коронавирус