вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Живот и стил

Раскинавте па зажаливте? Откријте – дали е тоа добра одлука

Раскинавте па зажаливте? Откријте – дали е тоа добра одлука

Раскинувањето обично е придружено со низа контрадикторни чувства, но што ако цело време ве прогонува чувство на паника и жалење поради одлуката да раскинете? Се прашувате дали донесевте правилна одлука

Можеби ве понесе лош момент, па импулсивно ја прекинавте врската што можеше да се спаси, или дали разгледувањето по раскинувањето е сосема нормално? Никогаш не е лесно да се остави некој кој ви значи.

Земете добар здив. Ова се правилата што треба да ги имате предвид кога станува збор за прекините. Тоа ќе ви помогне да ја зацврстите одлуката да раскинете и да започнете со тешкиот процес да го оставите вашиот бивши зад себе и да влезете во нов живот.

Тагата не значи дека одлуката за раскинување била лоша

Терапевтот Денис Нгуен вели дека чувството на парализа и неизвесност се сосема нормална реакција и треба да се очекува. На крајот на краиштата, раскинувањето е време на интензивни и тешки промени.

– Сите промени се придружени со мала тага. Кога ќе раскинеме со некого, ќе се сретнуваме со него поретко, некои ќе ја променат својата животна ситуација или ќе треба да смислат како да функционираат преку заеднички пријателства. Луѓето ја сакаат рутината и моделите дури и кога не се корисни, а нивното одвлекување може да доведе до вознемиреност и страв од нова и непозната иднина, вели Нгуен.


Додека размислувате за вашите чувства, можеби размислувате и за ситуации што би биле можни, како на пример, враќање кај поранешниот/та. Може да биде примамливо да се вратите на она што добро го знаевте и да избегнете емоционална болка, наместо да започнете со потребното патување да ги ставите сопствените чувства и да ги задоволите вашите потреби на прво место. Постојат различни знаци кои ќе ви укажат дека раскинувањето било правилна одлука.

1. Ја надминавте врската и нема што да поправите во неа

Врската нема да опстане ако има премногу разлики во разбирањето на животните вредности помеѓу партнерите и некомпатибилни разлики во карактерите. Понекогаш врската трае многу повеќе од љубовта и напорна работа, а тоа се постојани меѓусебни преговори и чувство дека врската ги почитува вашите индивидуални потреби.

– Размислете внимателно и искрено за вредностите што ги цените. Потсетете се што ве натера вие или вашиот партнер да одлучите да се разделите. За да се реализира пауза, мора да има изговор што имало смисла во тоа време и добро е да се почитува тоа, вели Нгуен.

Тој објаснува како може да се спореди врската со слика на две лица кои шетаат низ поле.

– Кога нашите вредности ќе бидат усогласени, одиме во иста насока. Кога се чини дека се оддалечуваме, можеби можеме да разговараме и да најдеме заедничка насока. Кога чувствувате дека врската не е во согласност со вашите вредности, луѓето почнуваат внимателно да размислуваат дали е во нивен интерес да останат на пат или да одат на друг начин. Понекогаш ова може да се поправи и обајцата да продолжат во вообичаениот тек. Понекогаш не вреди за енергија – заклучи тој.

2. Чувствувате мир и олеснување

Иако се чувствувате смирени при раскинувањето, имајте на ум дека овие чувства можат да бидат придружени со чувства како што се страв, тага, лутина, љубомора, тага и неизвесност. Некои од овие чувства се ваши, а некои може да припаѓаат на поранешен партнер.

Ако не сакате да повредите некого што ве интересира, потешко е да ја прифатите одлуката за раскинување веднаш. Но, ако баравте причина да ја прекинете врската, обично вреди да се најде дури и ако станува збор за досадна ситуација на прв поглед. Некои партнерства можат да го задушат и ограничат вашиот напредок како индивидуа, а напуштањето е клучно за продолжување на нормалниот живот. Само затоа што сте тажни и се чувствувате емоционално празни, не значи дека тоа е доволна причина да останете.

– Прифатете го фактот дека сте решиле да откажете, врз основа на ограничените достапни податоци. Никој никогаш нема да може да добие целосен и непристрасен поглед на тоа што навистина се случуваше меѓу вас. Имајте на ум дека сте направиле најдобро што можете со она што ви беше достапно, советува Нгуен.

3. Повеќе се плашите од иднината отколку од минатото

– Дали ќе се чувствувам осамено? Дали ќе можам да запознаам некој друг? Што ако ова беше грешка? Сите прашања се нормални по паузата. Сите промени, дури и ако се во голема мерка позитивни, доаѓаат со одредена доза на вознемиреност, страв или жалење, вели Нгуен.

Кога се сеќавате на раскинување, заедничките спомени можат да бидат болни за вас. Можеби животот со бившата беше лесен и едноставен, а мислата за осаменост ве плаши. Но, не дозволувајте стравот да влијае на вашите одлуки. Тоа нема да ви помогне и ниту вашиот партнер не заслужува да биде со некој што е таму само затоа што се плаши од осаменост.

– Проблемот со непознатото е токму тоа што ние не знаеме ништо за тоа. Можеби немаме одговори на нашите прашања некое време, ако некогаш ги поставиме. Сè што можеме да сториме е да се запрашаме што ни треба во моментот и потоа да зачекориме кон тоа. Понекогаш дознаваме повеќе информации и мора да го смениме правецот на движење, и тоа е во ред – вели Нгујен.

Прекините не се секогаш трајни

Ако сè уште не сте сигурни во прекините, имајте на ум дека тие не се секогаш трајни. Ако сте работеле на себе во меѓувреме, секогаш можете да се вратите кај вашиот поранешен партнер со дополнителна доза на зрелост, а тоа може да потрае само време. Ако сте раскинале со љубов, секогаш постои можност да се сретнете повторно. Само обидете се да го направите тоа овој пат од вистинските причини, не затоа што ќе ја лекувате осаменоста.

– Запомнете дека никогаш не сте вистински заробени. Иако не можеме да го смениме минатото, има многу повеќе можности во иднина. Можеби има простор да разговараме со бившата повторно и можеби треба да продолжиме и да започнеме да излегуваме со некој друг. Или дури можете да уживате во слободата. Размислувањето за бесконечни можности може да ве повреди, но имајте на ум дека секогаш станува збор за движење напред – заклучи Нгуен.

На крајот, никој освен вас не може да ви каже дали раскинувањето било правилна одлука. Можеби никогаш не се чувствувате сигурни и сигурни во врска со вашата одлука, но најважно е да ги почитувате вашите моментални желби и ова ќе ви помогне да излезете и од ова искуство. Уживајте во животот момент за момент, час за час, ден за ден додека не дојдете во време кога ќе препознаете дека сте на свој пат и повеќе да не гледате наназад.

Коронавирус