понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 133
home Живот и стил

„Рацете ми станаа неверојатни меки по само првата употреба на овој домашен рецепт“

„Рацете ми станаа неверојатни меки по само првата употреба на овој домашен рецепт“

Честопати поради секојдневните навики и изложеноста на разните надоврешни фактори на влијание, нашата кожа, особено кожата на рацете и дланките станува почувствителна, а со тоа и посува и груба. Но, без грижи, токму денес ви го откриваме најдоброто домашно решение.

Домашен пилинг со кафе

За да го приготвите ова домашно лекарство, неопходно е да измешате половина кафена лажица сол и исто толку количество на талог од кафе. Добиената смеса внимателно нансете ја на вашите раце и масирајте нежно околу 10 минути, а потоа измијте ја кожата со млака вода.

Бонус: Домашен пилинг со сода бикарбона

За да ја приготвите втората верзија на пилингот, измешајте 1 кафена шолја сода бикарбона со 1 лажица гел за туширање или течен сапун за раце. Добиениот пилинг нанесете го на вашите раце и нежно масирајте неколку минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Извор: НАНЕ

Коронавирус