вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 47
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Живот и стил

Прочитајте и запомнете: 15 правила за симнување на 15 килограми

Прочитајте и запомнете: 15 правила за симнување на 15 килограми

Ова се правилата на таканаречената француска диета.

1) Избегнувајте крајности како глад и прејадување.
2) Не се оптоварувајте со јадење и диета.
3) Не прескокнувајте оброци и не си скратувајте на храна.
4) Јадете ореви како ужина или иситнете ги врз јадењето.
5) Во денот јадете три оброци кои содржат јаглени хидрати, протеини и масти.
6) Редовни оброци не ги заменувајте со пијалоци како фрапе.
7) Јадете јогурт со активни култури.
8) Не се “товарете” со храната и не си наметнувајте чувство на вина.
9) Уживајте во леб и умерени количини чоколадо.
10) Јадете повеќе свежо овошје и зеленчук.
11) Уживајте во различни зачини од свежи и сушени растенија.
12) Јадете мали оброци.
13) Ако ја прекршите диетата, вратете се на режимот на исхрана.
14) Физичката активност вклучете ја како составен дел од денот.
15) Јадете со задоволство и изберете “добри” наместо “лоши” производи.