четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Живот и стил

Прочистете ги вашите бели дробови со овој народен рецепт

Прочистете ги вашите бели дробови со овој народен рецепт

Пушачите, но и непушачите треба да го пијат овој пијалок за да ги елиминираат токсините од белите дробови.

За овој пијалок, кој ги прочистува белите дробови, треба:

– 400 грама кромид
– 1 литар вода
– 400 грама шеќер (ако сакате поздрава варијанта користете мед или јаворов сируп)
– 2 лажици куркума
– корен од ѓумбир со големина на палецот

Подготовка:

1. Додадете шеќер во вода, и ставете ги на шпорет да зовријат.

2. Исечете го кромидот, исечете го коренот на ѓумбирот и додајте ги и во зашекерената вода. Кога смесата ќе зоврие повторно додадете ја куркумата и намалете ја топлината на шпоретот.

3. Оставете ја смесата да зоврие додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете го појалокот и истурете го во стаклена тегла. Кога целосно ќе се излади ставете го во фрижидер.

4. Земете две лажички еликсир наутро на гладно и навечер два часа по оброкот.

Коронавирус